Jastarnia

Jastarnia jest najpiękniejszą miejscowością Polskiego wybrzeża, a to dzięki niesamowitemu położeniu na najdłuższym naturalnym molo w Europie – na Mierzei Helskiej. Jastarnia jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem wypoczynkowym z malowniczym portem rybackim, ciekawą latarnią morską, licznymi sklepami, pubami, imprezami i festynami. Wczasowicze mogą liczyć na różnorodna ofertę noclegową, rozrywkową jak i gastronomiczną. Spacer po centrum miasta, gdzie znajdują się niesamowite zabytki, pozwoli zrozumieć przeszłość i tradycje tego kurortu. Ta najbardziej słynna miejscowość co roku przyciąga tłumy turystów, zachwyconych tym urokliwym zakątkiem, na zasłużony odpoczynek.

POŁOŻENIE

Jastarnia jest malowniczym letniskiem nadmorskim położonym w środkowej części Mierzei Helskiej. Od Helu dzieli ją 13 km a od Władysławowa 22 km. W skład Jastarni wchodzą osady: Kuźnica – dawna wieś rybacka i Jurata – kurort-kąpielisko. Obszar Jastarni zamieszkuje około 4 tysiące mieszkańców. Jastarnia jest miastem uzdrowiskowym jednym z najpiękniejszych na polskiego wybrzeżu.

HISTORIA

Jastarnia była początkowo wsią rybacką, znaną jako Osternäs, w 1378 r. Mieszkańcy trudzili się rybołówstwem i handlem. Doprowadzenie linii kolejowej łączącej Puck z Helem zapoczątkowało przemianę wioski rybackiej w uzdrowisko. Początkowo do Jastarni można było przybyć łodziami żaglowymi tutejszych rybaków, którzy co piątek wozili ryby na targ do Gdańska. Rybacy chętnie zabierali ze sobą gości, gdyż transport był odpłatny – według umowy. W zależności od wiatrów, jazda trwała od 4 do 10 godzin. Rozwój w oparciu o turystykę, zapoczątkował w 1926 r. budowę portu rybackiego z przystanią dla statków pasażerskich. W 1973 r. Jastarnia uzyskuje prawa miejskie. 1954 r. był rokiem włączenia w granice administracyjne miasta, kąpielisk Jurata i Kuźnica. Do eleganckiego ośrodka zjeżdżała się elita polskiego życia kulturalnego i politycznego.

ATRAKCJE

Plaża – Głównym atutem Jastarni, jest oczywiście piękna, szeroka i piaszczysta plaża. Kąpielisko oddzielone jest pasem wydm porośniętych sosnowym lasem.

Muzeum Rybackie Juliusza Strucka – Muzeum znajduje się w wschodniej części Jastarni, przy ulicy Mickiewicza 115. W muzeum można zobaczyć ciekawą ekspozycje narzędzi i sieci do połowu ryb, używanych przez rybaków, sprzętów gospodarstwa domowego oraz zrekonstruowaną izbę rybacką z początków XIX w. Można także obaczyć ekspozycje sprzętów wyłowionych przez tutejszych rybaków w morskiej otchłani. Właściciel pokazuje również działający warsztat szkutniczy, w którym wytwarzane były kadłuby małych statków wodnych lub ich części, a także dokonywane były naprawy. Muzeum w sezonie czynne jest od 10.00-18.00, po sezonie otwierane jest na żądanie. Tel. (0-58) 675-23-04.

„Chata Rybacka” – Muzeum znajduje się w samym centrum miasta, przy ulicy Rynkowej 10. Chałupa zbudowana jest bardzo oryginalnie, do jej budowy wykorzystano drewno z rozbitych statków. Ta zabytkowa rybacka chata, pochodzi z 1876 r. Ciekawostką jest wystawa sprzętu rybackiego od XV do połowy XX w. Patronatem muzeum jest oddział Zrzeszenia kaszubsko-Pomorskiego. Tel. (752-304)

Prywatne zbiory Jana Wysockiego – Jest to nieoficjalne muzeum – rybacki bosmanat w porcie jastarnickim. W muzeum można podziwiać pokaźną ekspozycję sprzętów rybackich i gospodarczych.

Port – Od strony Zatoki Puckiej położony jest Port, powstały w 1928 r. Port jest doskonałą przystanią dla żeglugi pasażerskiej jak i rybackiej, a także bazą dla wszelkiego rodzaju motorówek, jachtów oraz innych sprzętów wodnych. Oprócz zwiedzania istnieje możliwość udania się w rejs po Bałtyku tzw. pomerankami – tradycyjnymi łodziami kaszubskimi.

Latarnia – Na północnym brzegu Mierzei Helskiej znajduję się Latarnia Morska. Pierwsza latarnia powstała w tym miejscu w1939 r. i została zniszczona zaraz po rozpoczęciu działań wojennych. Na miejscu pierwszej wybudowano w 1950 r. drugą latarnię, która stoi na betonowym cokole do dziś. Latarnia ma kształt stalowego biało-czerwonego walca, i mierzy 13 metrów wysokości. Latarnia jest sterowana automatycznie i niestety nie jest udostępniona do zwiedzania.

Kościół Rybacki – Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – Najważniejszym zabytkiem w Jastarni jest kościół z 1931 r. Wnętrze miejscowej świątyni jest bardzo oryginalne. O niepowtarzalności nastroju w świątyni świadczy specyficzne wyposażenie, bogate w motywy morskie i rybackie. Sama ambona jest wykonana w kształcie łodzi rybackiej, płynącej po wzburzonym morzu. Fale są tak realistyczne, że nie można od nich oderwać wzroku. Piękne witraże przedstawiają sceny z życia matki Boskiej. Przy jednej ze ścian kościoła umieszczona jest mała łódź, w której znajduje się replika figurki Matki Boskiej Swarzewskiej.

Kapliczka Świętej Rozalii – Kapliczka została wybudowana w 1873 r. i usytuowana jest w rejonie ulicy Szkolnej i Ceynowy. Kapliczka jest świadectwem pamięci o ofiarach dżumy, która szalała tu w latach 1707-11. We wnętrzu kapliczki zawieszono dzwon z rozbitego w pobliżu Jastarni okrętu.

Cmentarzowa Góra – Jest to najstarsze miejsce pochówku ludzi, grzebano tam zmarłych od niepamiętnych czasów. Góra położona jest bezpośrednio nad zatoką, w wyniku czego podczas każdego sztormu, olbrzymie morskie fale powodowały zniszczenia. Z tego powodu przeniesiono cmentarz do Jastarni.

Powojenne bunkry – Pozostałością po polskich umocnieniach z września 1939 r. jest jeden z pięciu bunkrów, który znajduje się na plaży w Jastarni. Kolejne 2 bunkry można zobaczyć na wydmach, między torami a morzem, czwarty znajduję się nad zatoką, na wysokości kempingu „Maszoperia”. Ostatni piaty usytuowany jest w lesie, na wysokości Ośrodka Telekomunikacji Polskiej, we wschodniej części Jastarni zwanej Borem. Miejscowi chłopcy do dzisiaj bawią się na tych terenach w wojnę.

Piracka sobótka – „Karnawał Helski” skupia tłumy mieszkańców i wczasowiczów w pobliżu ulicy Bałtyckiej o około godziny dwudziestej, aby w pochodzie udać się na brzeg Zatoki Puckiej. Plenerowa zabawa chłopców przebranych za groźnych piratów i dziewcząt przystrojonych kwiatami, tego malowniczego teatru, kończy się trwającą do białego rana zabawą. Jest to jedyna w swoim rodzaju noc dziwów, odbywająca się w Jastarni.

Ścieżka Przyrodnicza Torfowe Kłyle – Długość ścieżki pieszej wynosi około 1,9 km, a jej koniec usytuowany jest przy wylocie ulicy Polnej. Nazwa ścieżki ” Torfowe Kłyle” w języku kaszubskim oznacza wyrobiska – doły torfowe zalane wodą. Ścieżka zaczyna się wzdłuż szerokiego pasa młodego lasu brzozowego z domieszką jarzębiny, wierzby. Na terenie oprócz roślin leśnych występują także gatunki łąkowe. Kompleks łąkowo-bagienny, jest miejscem pobytu 250 gatunków ptaków wodno-błotnych.

„Łąki koło Jastarni” – Ornitologiczna ścieżka dydaktyczna, powstała dzięki Grupie Badawczej Ptaków Wodnych „Kulig” w 1996 r. O niesamowitości tego terenu świadczy krajobraz bagienny i pobagienny oraz zróżnicowana pokrywa roślinna a także ptactwo szuwarów trzcinowych i las brzozowo-dębowy. Wiosną i jesienią można zaobserwować w tym miejscu wiele gatunków przelatujących ptaków. Tablice informacyjne o najważniejszych elementach fauny i flory usytuowane są wzdłuż ścieżki.

Loty widokowe samolotem i helikopterem – Na początku miasta z lotniska, można się wybrać na 10-minutowy lot samolotem lub helikopterem, aby podziwiać półwysep z powietrza. Loty widokowe czekają na odważnych.